Güzellik uzmanı- estetisyen eğitimi veren kurumların son yıllarda hızlı bir şekilde artması beraberinde bazı sorunları da getirmiştir. Nitelikli eğitim yerine uzman olamayan kişiler tarafından verilen eğitimler bu sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Hiç uygulama yapmadan tamamen pratik bilgilerle, uzaktan eğitimle veya bazen sadece pdf dokümanları ile belge alan kişilerin sektörde çalışma imkanı bulmaları çok yanlış sonuçlara neden olmaktadır.

Güzellik uzmanlığı eğitimleri alanında uzman olan, deneyimli yetkin kişiler tarafından verilmelidir. Eğitimin içeriği ve süresi de çok önemlidir. Normal süresi 5 ay olan bir eğitimin üç gün, bir hafta, bir ay gibi kısa sürelere verilmesi de mümkün değildir. Kısa sürede yetiştirilen kişi için ileride sorun yaşanması muhtemeldir.

Estetisyenlik uygulamaları insanın en değerli ve en görünür olan bölgelerine uygulandığı için bu alanlarda yapılacak en küçük bir yanlış uygulama bazen telafisi imkansız sonuçlara neden olmaktadır.

Bu nedenle estetisyen yaptığı tüm uygulamaların sonuçlarından emin olmalı ve doğru uygulama yapmalıdır. Bunun için de güzellik uzmanı – estetisyenin aldığı eğitimin kalitesi çok fazla önem taşımaktadır.

Eğitimler Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kurs merkezlerinde kursiyerin talep ettiği alanlarda eğitim verilmektedir. Eğitimler 826 saatlik güzellik uzmanlığı veya makyaj, kalıcı makyaj, cilt bakım, bölgesel incelme, epilasyon, tırnak ayak bakımı, masaj gibi eğitim programlarına yapılmaktadır.

Bunun için güzellik uzmanı olmak isteyen kişiler eğitimlerini tam ve eksiksiz olarak almalıdırlar. Eğitim teorik ve uygulamalı olarak yapılmaktadır. Yeterli pratik yapmama ve uygulama süresini tamamlamamak önemli bir eksiklik oluşturacaktır. Eğitim sonunda pratik yapma imkanlarını araştırarak uygun yerlerde deneyim geliştirmesi estetisyenin tecrübe kazanma basamaklarını doğru çıkmasını sağlayacaktır